Projekt ZSKW „Matura OMG, ….ale kwit trzeba mieć!” zainteresował szkoły nie tylko z Gdańska

ZSKW w Gdańsku kształci w zawodach usługowych tj. fryzjer, fotograf, krawiec, technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody oraz technik stylista. Od 16 lat ZSKW jest organizatorem prestiżowych Ogólnopolskich Konkursów o „Bursztynowy Grzebień”, „Bursztynową Pomadkę” oraz „Bursztynową Igłę”, w których bierze rokrocznie udział około 100 uczestników z około 20 szkół z całej Polski oraz ze szkół współpracujących z Białorusi. Uczniowie osiągają sukcesy w konkursach na poziomie wojewódzkim oraz krajowym, a także międzynarodowym - EuroSkills Budapeszt 2018 gdzie uczeń naszej szkoły, wyłoniony w ramach krajowego konkursu, reprezentował Polskę w sektorze „Kreatywna sztuka i moda”, w edycji konkursu EuroSkills Belgium 2019 szkołę reprezentował uczeń i nauczyciel. W szkole realizowane są programy edukacyjne, profilaktyczne oraz wolontariacie, a także projekty skierowane do środowiska lokalnego tj. Dzień Seniora, Poznaj zawód, Kreatywni w Modzie. ZSKW organizuje też konferencje o zasięgu wojewódzkim i krajowym: "Szkolnictwo zawodowe na poziomie europejskim" (2018), „Znajdź pewność siebie” (2020). Absolwentami szkoły są m.in. zwycięzca Project Runway, finalista Fashion Designer Awards, Mistrz Polski 2018, członek kadry narodowej OMC na Mistrzostwach Świata w Paryżu 2018.

Innowacyjny projekt pt „Matura OMG, … ale kwit trzeba mieć”, ma za zadanie doskonalić kompetencje matematyczne młodych adeptów fryzjerstwa i odzieżownictwa. Jego twórcą i pomysłodawcą jest nauczyciel matematyki Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku - Mariusz Holz, a sponsorem „Fundacja mBanku”.

Założeniem projektu jest rozwój współpracy pomiędzy szkołami w województwie pomorskim i województwami ościennymi oraz wymiana doświadczeń dydaktycznych w zakresie przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego z matematyki. Ostatecznym efektem spotkań jest wykształcenie u młodzieży umiejętności korzystania z posiadanej wiedzy do rozwiązywania zadań maturalnych w stopniu pozwalającym na uzyskanie pozytywnego wyniku na maturze z matematyki na poziomie podstawowym. Krótko mówiąc chodzi o to, aby uczniowie spojrzeli na przykładowe rozwiązywanie zadań maturalnych nie tylko ze strony swojego nauczyciela, ale również swoich rówieśników. Dla uczniów zdolnych jest to też sprawdzenie swoich umiejętności oraz wiedzy przed grupą z innej społeczności szkolnej.  Spojrzenie to ma być wyzwaniem – sprawdzeniem na ile uzyskane umiejętności pozwolą na wytłumaczenie zadań rówieśnikom i odpowiedzieć w sposób merytoryczny na ich pytania. Spotkania moderowane są przez nauczycieli matematyki, którzy w każdym potrzebnym momencie spotkania wspierają młodych wykładowców.

Niech zabawa matematyką będzie dla nich odkrywaniem jej piękna w połączeniu z kreatywnym rozwiązywaniem zadań, mających na celu pogłębieniu swojej wiedzy matematycznej jak i rówieśników.

Projekt realizowany jest od roku szkolnego 2019/2020. Do tej pory w projekcie uczestniczyły: Zespół Szkół Łączności w Gdańsku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie, czy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie. Wiemy, że sposób rozwiązywania zadań maturalnych przez uczniów w/w szkół cieszył się ogromnym uznaniem ze strony naszych uczniów jak i samych prowadzących, którzy niejednokrotnie podkreślali, że bardzo chętnie jeszcze raz przeprowadzą zajęcia.

Dziękujemy wszystkim dyrektorom w/w szkół za ich chęć współpracy między szkolnej, życzliwość i otwartość w relacjach. Nauczycielom przygotowujących uczniów do projektu - za ich wkład, zaangażowanie i chęć niesienia pomocy. Samym uczniom dziękujemy za ich profesjonalizm, poświęcony czas dla swoich rówieśników i życzymy dalszych sukcesów zawodowych. Kto wie, może wśród nich za jakiś czas odnajdziemy przyszłego pasjonata, nauczyciela matematyki.

Liczymy też na współpracę ze strony innych szkół, do której serdecznie zapraszamy.